Szanki Olajbányász Horgász Egyesület – ahol pont(y) jó kikapcsolódni

Horgásztó Szankon

Több, mint 10 éve, hogy egy lelkes és elkötelezett horgászokból álló közösség megálmodta és elhitte, hogy  egy kukoricaföld helyén egyszer lesz egy kis horgász és kiránduló paradicsom az Alföld közepén, Szank mellett.

Összeadták, amilyük volt, segítségükre volt a szanki Önkormányzat is, s az összefogásnak hála megvalósultak a tervek, létrejött a térség egyik (ha nem egyenesen) legjobb horgász helye.

A horgászaton kívül egyéb rendezvényeknek, eseményeknek is helyszínéül szolgáló terület egész évben ingyenesen nyitva áll a horgászok, kirándulók, s minden ide látogató számára.

Az önműködő elektromos kapuk nyitvatartási idő szerint nyitnak és zárnak (hajnali 4-től este 10-ig).

Évente egyszer Civil napot tart az Egyesület, melyre a horgászaton kívül változatos programokkal készülnek, mint például egy Solymász bemutató, lovasok, vagy a kiskunfélegyházi Fido Bácsi Alapítvány kutyás klubjának bemutatója.

Szívesen fogadnak továbbá gyerek csoportokat is, osztályokat kirándulás céljából, ahol a gyerekek kipróbálhatják a horgászatot és kint a szabadban, testközelben tanulhatnak a halakról és a vízi élővilágról.

Az Egyesület tavaiban megtalálhatóak a magyarországi tavi halak minden jeles képviselői: ponty, amur, kárász, keszegfélék, compók, süllők, harcsák, csukák.

A területet a tagok társadalmi munkában tartják rendbe. Vágják a nádat, nyírják a füvet, lefestik a padokat, kiülőket.

Mivel az Egyesületet a tagok működtetik, minden jellegű segítséget örömmel fogadnak. Így jött kapóra 2019-ben a Kiskunok Vidékéért Egyesület LEADER Helyi Akciócsoport által meghirdetett pályázat is, a Turisztikai szolgáltatások erősítése a térségben felhívás (Pályázati kód: VP6-19.2.1.-50-6-17).

A pályázat keretében a meglévő fedett teraszra 7kW háztartási méretű napelem került felszerelésre, mely nem csak a ház áramellátását biztosítja, hanem működteti a kompresszort is, ami nélkülözhetetlen a tavak levegőztetése szempontjából, különösen a forró nyári napokban.

Megvalósítottak egy akadálymentesítést is, a mozgáskorlátozottak részére, rehabilitációs szakmérnök véleménye alapján 1 db ajtó behúzó kar (kapaszkodó) lett felszerelve, tükör, falra rögzíthető wc kefe tartó és ajtóvédő lemez került megvásárlásra.

Beszereztek egy fűnyíró traktort, s annak egy mobil garázst is, ami a nagy, füves terület gondozásához kell.

Ezen kívül egy 8×4 m-es rendezvény sátort is vásároltak, téliesítették a szabad terű pihenőhelyet, nehezen éghető, lekötözhető ponyva megvásárlásával. Így a rendezvények időszaka kora tavasztól késő őszig kitolható. Továbbá a már meglévő katonai sátorvázukra méretre készíttettek egy ponyvát, ami szintén a szabad téri rendezvények lebonyolításakor lehet a segítségükre.

S végül, de nem utolsó sorban a pályázat keretében + 1 fő állandó foglalkoztatott munkaerő került felvételre, aki szakértelmével hozzájárul a napi feladatok elvégzéséhez.

A hosszabb távú tervek között szerepel még egy eszközbeszerzési projekt, melyből többek között polcokat szerelnének fel, 200 fős edénykészletet vásárolnának a rendezvényekhez. Tervbe van még egy kamera rendszer a szigetre és a kapuhoz, wifi lefedettség a horgásztó teljes területén, két fa vendégház megépítése, a vízi területek bővítése, újabb tavak megnyitása, valamint a tavak feltöltése halakkal, s padok lerakása szerte a tavak mellett.

szerző: Kisházi Judit
Kiskunok Vidékéért Egyesület