Egy különleges növény termesztése Csólyospáloson

A csólyospálosi Arany János utca első ránézésre pont olyan, mint bármilyen másik utca. Az utca végén van azonban valami, ami már korántsem mondható szokványosnak.

Rendezett, egyenes sorokban, gondosan palántázva zöld levelek, kis bokrok kandikálnak ki a földből. A lényeg pedig, mint oly sokszor, a mélyben rejlik. A növény ugyanis nem más, mint a batáta, vagy másik nevén az édesburgonya.

Mintegy 8000 tő pihen a nagyjából 1ha területen és fejlődik csendben, de biztosan, a gondos kezeknek hála.

De hogy is került ide ez a növény?

Sólya Gábor batáta termelővel beszélgettünk róla, aki elmesélte, hogy bár családja mezőgazdasággal foglalkozik, egészen a közelmúltig eszébe sem jutott az édesburgonya termesztése, mígnem egy véletlen és egy jó ismerős folytán hozzá nem jutott 2000 darab batáta tőhöz.

Az első 1-2 évben 2-3000 tő, majd hamarosan kétszer ennyi, s nemsokára majdnem 20.000 tő növekedett Csólyospáloson.

De mitől is olyan különleges ez a növény?

Mivel nálunk nem őshonos, egyelőre még ritkaságszámba megy, különlegességnek számít. Ez azonban változóban van, ugyanis az utóbbi években egyre többen kezdték el használni, felismerve a gasztronómiai lehetőségeit. Noha a növény nem burgonya féle, csupán nevében van hasonlatosság, mégis, a konyhába kerülve alkalmas mindenre, amire a krumpli, s kellemes, finom ízvilágot tud csempészni a mindennapi étkezésekbe.

Termelése nem bonyolult, de kellő odafigyelést, gondosságot kíván, főleg ekkora mennyiségben. Így kapcsolódott össze a csólyospálosi batáta termesztés és egy pályázat, aminek a segítségével javult az eszközpark, javulnak a termesztési feltételek, várhatóan magasabb és még jobb minőségű lesz a termésátlag.

A Helyi mikrovállalkozások támogatása (pályázati kód: VP6-19.2.1.-50-7-17) pályázatot a Kiskunok Vidékéért Egyesület LEADER Akciócsoport hirdette meg, s ez által beszerzésre került egy bakhátkészítő gép (1 db fóliafektető), ami segíti a talajelőkészítést. A fóliázás segíti a víztartást és segíti a gyom távol tartást is. Ezen kívül egy kis és egy nagy öntöződob segítségével látják el elegendő mennyiségű vízzel a palántákat.

Sólya Gábornak hála egyre több helyre jut el az édesburgonya, egyre inkább beépül a köztudatba itthon is. Főként a narancssárga változata van elterjedőben, létezik azonban fehér, lila, rózsaszín és sárgás változatban is. Bármelyiket is választjuk, kellemes színfolt lesz a vacsora asztalon.

szerző: Kisházi Judit
Kiskunok Vidékéért Egyesület